Konferencija s centralnom temom zdravlje održana je u Poreču, u Istarskoj sabornici 29.4., uoči preventivne aktivnosti za zdravlje Hoditi i zdravi biti – La salute viene camminando! Nositelj istarske konferencije za zdravlje već je treću godinu ZZJZ IŽ, a ove je godine domaćin bio Poreč kao grad s dugačkom tradicijom odgovorne skrbi za zdravlje svojih građana. Konferencija naziva „Zajedno s vama do zdravlja“ naglasak je stavila istovremeno na društvenu ali i na osobnu odgovornost za zdravlje, a bila je usmjerena prevenciji kardiovaskularnih (KVB) odnosno srčano žilnih bolesti.
KVB su najčešći uzrok pobolijevanja i smrtnosti građana RH pa tako i Istre i najveći javno zdravstveni problem. Stoga su okupljeni stručnjaci Istre iz ZZJZ IŽ, OB Pula te stručnjaci iz istarskih gradova, liječnici, psiholozi, kineziolozi, sociolozi, treneri fitnesa i drugi predstavljali svoja znanja i iskustva te zajedno promišljali buduće preventivne aktivnosti za zdravlje građana Istre.
Sve prisutne pozdravila je u ime našeg Grada domaćina koordinatorica Zdravog grada Poreč, Nataša Basanić Čuš, ističući kako Poreč s ponosom godinama nosi obilježje GRADA ZDRAVLJA te da je zdravlje sastavni dio razvojnih, strateških i operativnih planova Poreča. Jer, kako je naglasila, grad čine ljudi, građani su ti koji osiguravaju razvoj i napredak svake zajednice, upravo zato, briga o zdravlju svakog čovjeka u zajednici ujedno je ulog u gospodarski razvoj grada. Također je naglasila kako o zdravlju više ne govore samo zdravstveni djelatnici, nego se zdravljem bave najbolji ekonomski analitičari koji obrazlažu kako je zdravlje čitavih nacija i zdravlje stanovnika svake zajednice ulog u ekonomski razvoj okruženja. Istakla je da je Poreč više od 20 godina dio svjetskog pokreta zdravih gradova i jedan od osnivača Nacionalne mreže zdravih gradova.
Skup su pozdravili ravnatelj ZZJZ IŽ dr. Aleksandar Stojanović i zamjenica istarskog župana gđa. Giuseppina Rajko.
Na konferenciji su predstavljena dva porečka programa i to: Program Zdravog grada usmjeren zdravoj prehrani svih dobnih skupina – djece, mladih, odraslih i starijih, Tina Benčić, prof. psihologije i Program zdravog aktivnog starenja kroz organiziranu tjelesnu aktivnost za starije Poreča, Sandra Čakić Kuhar, sociologinja Doma za starije i nemoćne Poreč.
Zahvaljujemo Turističko ugostiteljskoj školi Anton Štifanić, učenicima i profesorima, koji su priredili domjenak za sudionike u prekrasnom starom vinskom podrumu.
Važne preporuke za svaku osobu koja želi brinuti o vlastitom zdravlju, a koje su se na skupu mogle čuti možemo rezimirati ovako:
- Svaka odgovorna zajednica stvara uvjete za rekreativno bavljenje tjelesnom aktivnošću svih dobnih skupina građana;
- Svaka osoba može i treba svojim izborom utjecati na sve promjenjive čimbenike rizika za srčano žilne bolesti, a to su krvni tlak, način prehrane, tjelesna težina (pretilost), pušenje i dr.;
- Tjelesna aktivnost značajno smanjuje rizik od KVB i jedna je od najboljih prevencija prijevremenog pobolijevanja i smrtnosti od KVB;
- Svega 30 minuta hodanja dnevno za 30-50% smanjuje rizik od KVB;
- Tjelesna aktivnost hodanja pozitivno utječe na regulaciju krvnog tlaka, šećera u krvi i dr. rizika;
- Smanjenje krvnog tlaka za svega 10 mm žive i održavanje tlaka na razini ispod 140 mmHg smanjuje rizik od srčano žilnih incidenata za 20 do 40 %;
- Svaka popušena cigareta povećava rizik od prijevremene smrti od KVB;
- Tjelesna aktivnost i pravilna prehrana najvažniji su ulog u zdravlje svih dobnih skupina (djece, odraslih i starijih).
[/list]
Odgovorna briga za vlastito zdravlje znači birati kretanje!
Gotovo svaka osoba može odabrati fizičku aktivnost prema vlastitom izboru,
dobi i svojim mogućnostima.
Bit će to vaš ulog u vlastiti zdraviji, kvalitetniji i dulji život!
Živite zdravo uz samo jedan od ovih osobnih izbora, i to već od danas …
– 30 minuta dnevno lagane fizičke aktivnosti (šetnja);
– 2.5 do 5 sati umjerene fizičke aktivnosti tjedno (brzo hodanje);
– 1 do 2.5 sati jake tjelesne aktivnosti tjedno (trčanje),
… jer tada istinski brinete o sebi i svom zdravlju!