Direktni savjetodavni rad podrazumijeva odnos „u živo“ korisnika savjetovališnih usluga i savjetovatelja. Direktni savjetodavni rad je osnova rada u savjetovalištu.
U direktni savjetodavni rad može biti uključen pojedinac, obitelj, roditelj s djetetom ili par, ovisno o potrebi, specifičnosti problema, odnosno procijeni koji oblik rada može polučiti najbolje rezultate. Direktno savjetovanje omogućava veći broj susreta s korisnikom usluga i osigurava kontinuitet savjetovanja.
U nekoliko prvih susreta (1-3) utvrđuju se potrebe i ciljeve koje korisnik (ci) žele postići, nakon čega se donosi odluka o daljnjem radu i donosi plan rada. Najčešće se za ostvarivanje ciljeva planira od 5 – 20 susreta. Ako se procijeni potreba za daljnjim radom tada korisnik(ci) u dogovoru sa savjetovateljem razmatra(ju) najbolje rješenje (nastavak tretmana, upućivanje u drugu instituciju ili kod stručnjaka koji se bavi dugotrajnom psihoterapijom).
Ukoliko se procijeni da bi za napredak u radu bilo korisno jednokratno ili višekratno uključiti i nekog od članova obitelji, to se predloži korisniku, nakon čega je na korisniku i članu obitelji da o tome dobrovoljno odluče.
Preporučena frekvencija susreta je jednom tjedno, a može biti i dva puta mjesečno.
Uobičajeno vrijeme trajanja individualnog susreta je 60 minuta, a susreta s parom ili obitelji do 90 minuta.