Vjerojatno je najveće dosadašnje priznanje projektu „Zdravi grad“ Poreč nagrada za osvojeno mjesto pobjednika prve Lige Hrvatske mreže zdravih gradova. Natjecanje gradova u okviru Lige zdravih gradova, povodom 20 godina postojanja Hrvatske mreže, pokazalo se kao dobar instrument evaluacije i procjene sveukupne uspješnosti razvoja i djelovanja projekata zdravih gradova – u vremenu.
Da bi se odabrali najbolji gradovi i županije razvijen je instrument kojim se mogu procijeniti njihova postignuća u pet područja djelovanja projekta:
- Razvoj Politike zdravog grada (demonstrirati visoku razinu postojanja političke podrške projektu Zdravi grad / županija u smislu praktičnog, a ne samo deklarativnog prepoznavanja zdravlja kao vrijednosti grada);
- Postojanje legitimiteta i infrastrukture za provođenje projekta (dokazati da je u stanju osigurati organizacijske i financijske resurse za provođenje projekta, transparentno obavještavati vlastitu sredinu i hrvatsku javnost o realizaciji projekta u zajednici i osigurati njegovu kontinuiranu realizaciju u gradu);
- Broj ostvarenih rezultata i proizvoda (dokazati postojanje dokumenata i politike “razvoja zdravlja” te aktivnosti/programa za zdravlje u zajednici iz kojih se vidi da se usvojena politika zdravlja prevodi u djelovanje);
- Sposobnosti učenja i usvajanja tehnologije Zdravog grada (demonstrirati sposobnost učenja i usvajanja “tehnologije” zdravog grada /županije i poznavanja javno zdravstvenog pristupa zdravlju u zajednici);
- Dokazati spremnost za kooperabilnost, sposobnost suradnje s drugima, projektno partnerstvo u zajednici i šire za period od proteklih pet godina (2003. – 2008.).
Temeljem provedene Lige, u listopadu 2008. Poreču je u svečanom ambijentu muzeja Mimara u Zagrebu uručena nagrada u sklopu programa europske konferencije zdravih gradova koje je Hrvatska bila domaćin.
Nagrada je uručena gradonačelniku Grada Poreča, Ediju Štifaniću i koordinatorici projekta Zdravi grad Poreč, Nataši Basanić Čuš. Osmišljena je na način da odražava izuzetno važan status i imidž Poreča kao GRADA ZDRAVLJA koji se gradio programima za unapređenje zdravlja građana Poreča tijekom 15-tak godina. Nagrada se sastoji od ploče za zgradu gradske uprave s natpisom “Poreč pobjednik Lige zdravih gradova” te megapostera za ulaze u grad koji će vizualno naglašavati porečka dostignuća za zdravlje zajednice.
Nagrade su uručili dr. Agis Tsouros, koordinator europske mreže zdravih gradova iz Svjetske zdravstvene organizacije, dr. Selma Šogorić, nacionalna koordinatorica Hrvatske mreže zdravih gradova i dr. Slobodan Lang, predsjednik Hrvatske mreže.
Dr. Selma Šogorić je prilikom uručivanja nagrade naglasila da je Poreč hrvatski grad koji je tijekom godina primjene ovog svjetskog projekta razvio najbolju komunikaciju i suradnju projektnih timova Zdravog grada, gradskih vlasti i građana od svih hrvatskih zdravih gradova te da je razvio najveći broj servisa koji osiguravaju veću kvalitetu života njegovim građanima i time dugoročno doprinosi brizi za zdravlje u zajednici.
[blockquote type=”blockquote_line” align=”right”] „Razlika između onoga što grad jest i onog što bio mogao biti jest područje rada projekta Zdravi grad. Projekt zdravi grad može pomoći gradovima da ostvare svoju viziju, da ostvare grad iz snova – onakav u kojemu bi željeli živjeti.“
– dr. Selma Šogorić, nacionalna koordinatorica [/blockquote]
Gradonačelnik, g. Štifanić u svom obraćanju skupu naglasio je koliko je Poreču, uz sve dosadašnje uspjehe u razvoju turizma te afirmaciji spomeničke baštine grada, od izuzetne važnosti novo dostignuće Poreča koje ga opisuje kao GRAD ZDRAVLJA te naglasio kako je nagrada ujedno imperativ i motivacija Poreču za daljnju podršku programima koji unapređuju zdravlje u zajednici i čine Poreč socijalno osjetljivom zajednicom koja brine o svojim građanima.
Istarski župan primio je prvu nagradu za zdravu Istarsku županiju dok je visoko nagrađen i Grad Labin čime je Istra još jednom pokazala da ima svoje mjesto među suvremenim, modernim europskim regijama koje u sveukupnom razvoju prepoznaju građane kao glavni resurs te brigu o zdravlju i kvaliteti života ugrađuju u kontinuirane, dugoročne razvojne planove.