Dvoranu Veli Jože u Poreču jučer, 28.5., ispunilo je više od 300 porečkih učenika osnovnih i srednjih škola koji su predstavili porečki preventivni projekt Osnaživanje djece kroz ples – Rasplesani razredi.
Projekt se već četvrtu godinu predstavlja u svibnju kao zdrav životni izbor za djecu i mlade, a povodom obilježavanja Dana zdravih gradova Hrvatske.
Projekt Rasplesani razredi je autorski projekt nastao u Poreču u suradnji gradskih stručnih timova Povjerenstva Zajedno protiv ovisnosti Grada Poreča, stručne službe Osnovne škole Poreč i Zdravog grada Poreč. Radi se o jedinstvenom preventivnom projektu u državi koji je baziran na generacijskom obuhvatu učenika 7. razreda osnovnih škola i 2. razreda srednjih škola Poreča s dva ključna učinka – usvajanje vještine plesa kao zdravog izbora ponašanja za čitav život te povezivanje djece, rušenje socijalnih barijera i socijalne izoliranosti osjetljive djece, unapređenje komunikacije i socijalnih vještina djece u osjetljivom razvojnom periodu puberteta i adolescencije, stvaranje podržavajućeg razrednog okruženja i povezanosti čitavih razrednih odjela. Projekt osim plesnih sati sadrži i radionice s učenicima istih razreda. Radionice su usmjerene usvajanju socijalnih vještina, a realizira ih stručna služba škole.
Inicijatori i nositelji projekta Rasplesani razredi za Poreč s ponosom su promatrali rezultate još jedne generacije učenika koji su u 12 plesnih sati po razrednom odjelu učili plesati u programu kojega im osigurava i financira Grad Poreč.
Preko 300 učenika je samouvjereno demonstriralo vještinu plesa, povezanost, prijateljstvo, neverbalnu komunikaciju, disciplinu, suradnju. Dugoročni cilj ovog preventivnog, zaštitnog projekta za djecu i mlade Poreča je dati mladima mogućnost da usvoje vještinu plesa kao novu vještinu i izbor za kvalitetnu zabavu, za uspostavljanje kontakta, za osjećaj sigurnosti i samopouzdanja u društvu vršnjaka, kao dio kulture ponašanja za čitav život.
U prepunoj dvorani plesačima iz Osnovne škole Poreč, Talijanske osnovne škole B. Parentin i Srednje škole Mate Balota podršku su pružali roditelji, prijatelji, članovi obitelji, nastavnici iz osnovne i srednje škole dok su njihovi razrednici plesali zajedno sa njima što je jedna od osnovnih zamisli i ključnih elemenata ovog preventivnog projekta. Ukupni dojam upotpunili su mladi voditelji, talentirani pjevač Karlo Kljajo, te nastup profesionalnih plesača i instruktora plesa iz Plesnog Centra „Studio“ Pula koji realiziraju plesne sate.
Koordinatorica Zdravog grada Poreč, Nataša Basanić Čuš, čestitala je svim učenicima plesačima, njihovim školama, razrednicima i plesnim instruktorima koji su timskim radom i povezivanjem različitih spoznaja o razvoju djece omogućili da djeca u okviru škola i uz potporu zajednice, uz brojna druga znanja, stječu i vještinu plesa kao životnu vještinu i vrijednost za proces njihova rasta i razvoja. Prisutne su pozdravili i ravnatelji porečkih škola Edi Zarli, Ester Zarli i Krešimir Bronić te iskazali želju za nastavkom ovog vrijednog projekta.