Porečki Trg slobode na Dan zdravih gradova Hrvatske, 20. svibnja, ispunilo je više od 200 osnovnoškolaca porečkih škola predstavljajući projekt „Rasplesani razredi-osnaživanje djece kroz ples“ po prvi puta na glavnom gradskom trgu.
Radi se o jedinstvenom autorskom projektu nastalom u Poreču u suradnji Osnovne škole Poreč, Zdravog grada Poreč i Povjerenstva zajedno protiv ovisnosti Grada Poreča te uz podršku plesnih instruktora Plesnog Centra Studio iz Pule.
Ovaj zaštitni, preventivni program usmjeren je porečkim učenicima generacijski te stoga daje djeci jednaku mogućnost stjecanja osnovnih plesnih vještina kao zdrav izbor za život. Pod pokroviteljstvom Zdravog grada, učenici uz instruktore Plesnog centra Studio iz Pule, svladavaju osnove klasičnih i latinoameričkih plesova – tanga, valcera, ča-ča–ča, merenge…
Nakon 5 godina realizacije projekta mladi Poreča su sa puno samopouzdanja demonstrirali plesne korake i bazične plesne vještine, ni manje ni više nego na glavnom gradskom trgu vođeni vještim plesnim instruktorima, svojim razrednicima i stručnim službama koji su u rad s djecom uložili puno znanja, ljubavi, razumijevanja i strpljenja.
Činjenica da je ples ušao u porečke škole, da već peta generacija učenika stječe prva iskustva i znanja iz oblasti plesnih vještina baš u školi, da djeca plešu međusobno, sa svoji razrednicima i stručnom službom škole, činjenica da kroz prve plesne korake stječu neosporno vrijednu vještinu za život, da plešu svi učenici razreda… sve stručne timove Poreča čini izuzetno ponosnima.
Usvajanje vještine plesa omogućava zdrav izbor ponašanja za čitav život, povezivanje mladih, rušenje socijalnih barijera i izoliranosti osjetljive djece, unapređenje komunikacije djece u osjetljivom razvojnom periodu puberteta i adolescencije, stvaranje podržavajućeg razrednog okruženja i posebne povezanosti čitavih razrednih odjela.
Program na trgu vješto su vodile učenice OŠ Poreč Maja Jugovac i Leonarda Lovreković. Koordinatorica Zdravog grada Poreč, Nataša Basanić Čuš, čestitala je svim učenicima plesačima, njihovim školama, razrednicima i plesnim instruktorima koji su timskim radom i povezivanjem različitih spoznaja o razvoju djece omogućili da djeca u okviru škola i uz potporu zajednice, uz brojna druga znanja, stječu vještinu plesa kao vrijednost za proces njihova odrastanja. Prisutne su pozdravili i ravnatelji porečkih osnovnih škola Edi i Ester Zarli te iskazali želju za nastavkom ovog vrijednog projekta.
Projekt „Rasplesani razredi“, i ove je godine, odrazio snagu povezanosti i suradnje stručnih timova porečkih škola, onih u zajednici i izvan nje udruženih u projektnom partnerstvu s ciljem osnaživanja mladih našeg grada u zdravim životnim izborima!