U petak 06.12. u Remontu u prostorima DND-a održana je radionica za polaznice DND-ovih plesnih grupa Ars i Think Pink naslova „Emocionalno jedenje“ čime je nastavljena suradnja Zdravog grada i DND-a Poreč. Radionicu je vodila psihologinja Zdravog grada Tina Benčić, a na njoj je sudjelovalo dvadesetak učenica šestih, sedmih i osmih razreda. Na radionici je rečeno da je čak 75% prekomjernog jedenja uzrokovano emocijama (tuga, ljutnja itd.) i drugim stanjima (umor, dosada i sl.), koja nisu „prava“ fizička glad. Emocionalno jedenje se tako često koristi kao način suočavanja sa nekim neugodnim emocijama i poteškoćama svakodnevnog života. Učenice su prepoznale ove obrasce ponašanja te i same potvrdile da ponekad jedu i kad nisu gladne. Voditeljica je naglasila da sve osobe ponekad jedu iz emocionalnih razloga, svi ponekad koriste hranu radi neugodnih emocija, no problem nastaje onda kad zbog prekomjernog hranjenja dolazi do pretilosti i kad hrana postane jedina strategija koju osoba koristi u prevladavanju neugodnih emocija. Kada je jedenje ponašanje koje se često javlja kod nekih emocija ili stanja znači da osoba nema adekvatne mehanizme za suočavanje sa tom situacijom.
Postoji više načina kako se emocionalno jedenje može prevladati, a najvažniji je upoznavanje sa razlikama između emocionalne i tjelesne gladi. Emocionalna glad javlja se naglo, traži trenutačno zadovoljenje sa točno određenom hranom, često uključuje automatsko jedenje i često ne prestaje kod sitosti. Za razliku od toga tjelesna glad se javlja postepeno te ostavlja vremena za pripremu obroka, uključuje voljni odabir i svjesnost i prestaje kod sitosti. Osim toga u svrhu prevladavanja takvog hranjenja dobro je unaprijed organizirati obroke, ne preskakati obroke, obratiti pozornost na međuobroke, voditi dnevnik prehrane, ukloniti izazovnu hranu i istražiti svoje osjećaje koji mogu biti povod takvog ponašanja. Na kraju radionice su učenice odradile vježbu svjesnog jedenja, čija je svrha osvješćivanje procesa hranjenja. Svjesnim jedenjem više uživamo u hrani i pomažemo mozgu “pratiti” signale tijela, odnosno registrirati kad je sito.
DND je u suradnji sa Zdravim gradom održao i predavanja za roditelje djece koja polaze radionice DND-a pod nazivom Podrška roditeljima za zdrave životne izbore djece i mladih kojeg je održala Tina Benčić i Izazovi odrastanja psihologinja Vilma Bednar.