Povodom Svjetskog dana zdravlja 7.04.2009. promovirana je knjiga Gradska slika zdravlja i okvir gradskog plana za zdravlje Grada Poreča. Tim povodom u Poreču je gostovala nacionalna koordinatorica Hrvatske mreže zdravih gradova i županija dr. Selma Šogorić.
Predstavljanju knjige “Gradska slika zdravlja – Poreč” u gradskoj su vijećnici prisustvovali još i koordinatorica županijskog tima za zdravlje Sonja Grozić Živolić, gradonačelnik Edi Štifanić, vijećnik Nino Basanić koji je i sam začetnik Zdravog grada u Poreču, te brojni drugi uzvanici.
Dr. Nino Basanić opisao je prisutnima razvoj ideje zdravog življenja u Poreču te smjernice socijalnog razvoja Poreča od osnivanja Socijalnog vijeća 2007. godine do danas, naglasivši kako su članovi socijalnog vijeća odabrani isključivo po stručnom, a ne po političkom kriteriju, što je na koncu i rezultiralo dobrim rezultatima.
Dr. Šogorić bila je puna riječi hvale za Poreč i Istarsku županiju koji su protekle godine bile najbolji među najboljima u državi kad je u pitanju angažman lokalnih stručnjaka, politike i građana na aktivnostima zaštite i unapređenja zdravstvenog standarda. Koordinatorica porečkog projekta Zdravi grad, Nataša Basanić Čuš zahvalila je dr. Šogorić što je, od svih gradova i županija u Hrvatskoj, koje su je željele ugostiti na Svjetski dan zdravlja, ona odabrala baš Poreč.
U svojoj prezentaciji pod naslovom “Zdravlje kao izazov” dr. Šogorić je naglasila kako su uzrok nejednakosti u zdravlju nejednakosti u životnim mogućnostima, a budući da nemamo jednake šanse za start, jednakost nije moguće postići.
Zbog toga se u politici zdravih gradova preferiraju pravičnost i solidarnost kao način da se najviše pažnje posveti onima koji za njome imaju najveće potrebe.
Šogorić je naglasila potrebu za modifikacijom pojedinačnog rizičnog ponašanja u cilju očuvanja integriteta socijalnih struktura zajednice u kojoj živimo, a što su ciljevi projekata zdravih gradova i zdravih županija. Posebna je vještina postizanje dobrog zdravlja uz ograničene resurse, za što je apsolutno potrebna suradnja politike, struke i zajednice.
– Do boljeg zdravlja možemo stići stvaranjem politike koja zdravlje prepoznaje kao vrijednost, procjenom potreba, odabirom prioriteta, te uobličavanjem zdravstvene strategije na lokalnom, regionalnom i nacionalnom nivou i usmjeravanjem sustava socijalne i zdravstvene skrbi prema pojedincu i zajednici, rekla je dr. Šogorić napomenuvši da je za dobre rezultate u tome potrebno umrežavanje unutar sektora i među pojedinim sektorima socijalne i zdravstvene skrbi.
– Poreč je pobjednik Hrvatske lige zdravih gradova što pokazuju rezultati: sigurnost zajednice koja se ogleda u održivom razvoju i očuvanu socijalnih mreža, organizacija aktivnosti zimi, “kad je dosadno”, pažnja prema svim skupinama građana – seniorima, djeci i mladima, te nadasve tema obitelji i zdravlja, tema kojoj je Poreč koordinator u Mreži zdravih gradova, zaključila je dr. Šogorić, rekavši kako je i Istarska županija pobjednica Lige. Dr. Šogorić je istakla kako će ova nova knjiga bitni dodatni poticaj na razvojnom putu prema Poreču – zdravome gradu, koji prepoznaje potrebe svojih građana.
Koordinatorica Zdravog grada Poreč Nataša Basanić Čuš zahvalila je svim suradnicima na sudjelovanju u projektima Zdravog grada, te podsjetila na dr. Andriju Štampara, liječnika koji je postavio temelje javnog zdravstva u našoj državi, vrsnog stručnjaka priznatog u cijelome svijetu. Upravo je on predsjedao skupom održanim 1948. godine na kojem je ustanovljen Svjetski dan zdravlja, 7. travnja.