U sklopu Mjeseca borbe protiv ovisnosti dr. Zoran Zoričić je dana 16.11.2010. održao predavanje na temu „Mladi i alkohol“ učenicima TUŠ Antuna Štifanića u Poreču. Dr. Zoričić jedan je od vodećih stručnjaka za alkoholizam u Hrvatskoj, psihijatar zaposlen u bolnici Sestre milosrdnice u Zagrebu.
Na predavanju smo mogli saznati zanimljive činjenice i podatke o alkoholizmu u Hrvatskoj, a ponajviše o pijenju mladih u Republici Hrvatskoj. Hrvatska se nalazi u samom vrhu europskih država po konzumiranju alkohola. U Hrvatskoj postoji oko 240.000 alkoholičara, a samo se 3% liječi. Trend konzumacije alkohola u populaciji mladih stalno je u porastu, što zabrinjava i usmjerava na potrebu za dodatnim angažmanom svih aktera na prevenciji.
Pijenje je dominantna muška aktivnost, ali današnji statistički podatci govore o tome kako sve više i ženska populacija konzumira alkohol . Obrazac pijenja se kod mladih razvija od 13. do 17. godine i preko 90% se odvija u vršnjačkim skupinama. Posljedice zlouporabe alkohola su mnogobrojne – dok statistički podaci govore o smrtnosti u prometnim nesrećama, vandalizmu, tučama, neželjenim trudnoćama, bolestima, postoje i one nesagledive posljedice u socijalnom okruženju alkoholičara-za obitelj, zajednicu.
Jedan podatak – porast proizvodnje piva narastao preko 60% u posljednjih 20-ak godina, među kojima ga i mladi prečesto konzumiraju, uvjetuje da se propitujemo zašto se putem javnih medija, uz nastupe, koncerte, utakmice potencira reklama tog pića? ! Učenici su dodatnim pitanjima dr. Zoričiću željeli razjasniti povezanost alkohola i drugih ovisnosti, što znače određeni promili alkohola u krvi, koliko traje postupak liječenja i kako se odvija i brojnim drugima, kojima su potvrdili zainteresiranost za temu. Predavanje Dr. Zoričića bilo je jako zanimljivo, a nadamo se da će pomoći i našim učenicima da na vrijeme spriječe ovisnost, jer kako smo čuli na predavanju „DOK NEMA OVISNOSTI, SAMI SMO SVOJE GAZDE, A ČIM DOĐE DO OVISNOSTI, POSTAJEMO NJENE SLUGE.“
O toj temi će se raspravljati i na satovima razredne zajednice i roditeljskim sastancima putem okruglih stolova, prezentacija, predavanja i radionica koje će održavati učenici koji su prisustvovali predavanju.
TUŠ A. Štifanić – Tanja Koraca i Barbara Jukić – učenice III HTT
[divider_line type=”divider_line” line_type=”solid”]
U utorak, 16. studenog, povodom Mjeseca borbe protiv ovisnosti, doc.dr.sc. Zoran Zoričić održao je u SŠ Mate Balote predavanje na temu: Mladi i alkohol.
Dr. Zoričić je učenicima drugih razreda ekonomske struke ukazao na problem alkoholizma kod mladih. Alkohol je prva ovisnost s kojom se mladi susreću, a potom polako gaze u svijet većih, ne i težih ovisnosti.
Prema posljednjim istraživanjima pijenje mladih, u sve ranijoj dobi, povećava se iz dana u dan. Trend rasta se ne zaustavlja. Povećava se i trend rasta kod djevojaka. Donedavno djevojke nisu značajno uzimale alkohol, a sada se postotak gotovo izjednačuje. Svaka četvrta obitelj danas ima alkoholičara. Problem alkoholizma postaje problem obitelji pa i šire zajednice.
Podaci o pušenju imaju sličan trend rasta. Skoro svaki dječak i djevojčica probaju cigarete u osnovnoj ili srednjoj školi, a više od polovice njih propuši.
Maloljetnici su konzumenti alkohola, nisu i ne mogu biti alkoholičari, ali mogu vremenom postati.
Bilo je riječi o razlozima pijenja alkohola. Piju kako bi se na taj način približili odraslima, kako bi se uklopili u društvo, da ne bi bili ismijani, piju da bi bili „face“.
Brojna istraživanja pokazuju da su alkohol i cigarete najčešći uzročnici smrti hrvatskih muškaraca; da žene piju daleko više nego prijašnjih godina. Stoga je alkohol uzrok mnogobrojnim maloljetničkim, neželjenim trudnoćama, pod njegovim utjecajem 90% djevojaka je neplanirano stupilo u spolne odnose, a velik je i broj prometnih nesreća u kojima su mladi bili pijani.
Eksperimentiranje mladih ne dovodi nužno do ovisnosti, no svako njihovo pijenje zasigurno dovodi do rizičnog ponašanja. Pijenje je uzrok 60-postotnom broju samoubojstava. Nadalje, dr. Zoričić smatra da je spoj alkohola i seksa jednak učinku spoja alkohola i ilegalnih droga, jer je ponašanje mladih u oba slučaja nekritično.
Danas je pijenje i pušenje izgubilo odlike nečeg opasnog, zabranjenog i štetnog, no to je itekako problem našeg društva.
Rješavanje problema mora polaziti od obitelji. Roditelji su uzor, a kakav uzor djetetu može biti roditelj koji pije i puši?
Dr. Zoričić je naglasio da su rizici ranog pijenja veliki, da društvo ne treba isključivo zabranjivati pijenje i pušenje, jer sama zabrana može biti kontraefektna. Maloljetnika treba pripremiti da sam pravi izbore.
Ivana Vrbica, SŠ Mate Balote Poreč