Osobe s invaliditetom naši su sugrađani sa potrebama svojstvenim svim ljudima. Stoga svaka osoba s invaliditetom, ako joj to osobne mogućnosti, obiteljska podrška i podrška zajednice dozvoljava ima potrebu biti među svima nama. A to znači da želi obilaziti grad, družiti se, prošetati, popiti kavu na gradskom trgu, posjetiti crkvu, trgovinu, kretati se u prometu, … i činiti sve ono što svakodnevnica nosi. Ono što osobe s invaliditetom čini osjetljivijima je samo činjenica da se teže kreću, ili da lošije vide, da poneki lošije čuju i sl.
Invaliditet može biti dio života osobe od rođenja ili pak stečeni invaliditet uslijed bolesti, nesreća i drugih uzroka. Stečeni invaliditet tijekom života može se dogoditi svakom od nas, a da ga nismo birali!
Povlastice osobama s invaliditetom zapravo su vrlo skromne stoga je ove male olakšice veoma važno poštivati i uvažavati jer osobama s invaliditetom značajno olakšavaju život i čine ga kvalitetnijim. I ne samo to, poštivanje skromnih povlastica za osobe s invaliditetom čini kvalitetnijim život i svima onima koji o njima brinu, a to su članovi obitelji, susjedi, prijatelji… U ukupnoj populaciji 10% građana čine osobe s invaliditetom bez obzira da li se radi o odrasloj osobi ili djetetu te bez obzira na uzrok invaliditeta. Uz osobe s invaliditetom u pravilu su barem 2-3 člana obitelji koji o njima brinu. Svi oni imaju potrebu da poštujemo prava koja im značajno olakšavaju život.
Svjedoci smo u gradu da mnogi vozači ne poštuju prometne propise i time otežavaju sudjelovanje u prometu kako osobama s invaliditetom tako i drugim osjetljivim skupinama građana i to osobama starije dobi (koje se često sporije ili otežano kreću), djeci koja pješače najčešće u školu ili na neke slobodne aktivnosti, roditeljima sa dječjim kolicima ali i svim drugim građanima.
Upravo zbog toga Vijeće za komunalnu prevenciju Grada Poreča posljednjih godina intenzivno radi na međusektorskom povezivanju lokalnih institucija, porečke policije, komunalnih redara Grada Poreča, Društva invalida Poreč, Zdravog grada Poreč i svih građana koji volonterski žele doprinijeti lakšem i sigurnijem kretanju našim gradom.
Sveobuhvatnim projektom Grada Poreča, Policijske postaje Poreč, Društva invalida Poreč i Zdravog grada Poreč osmišljene su zajedničke akcije porečke policije i komunalnih redara u vidu pojačanog nadzora parkirališta rezerviranih za osobe s invaliditetom; tiskani su letci kojima će se obilježavati nepropisno parkirana vozila na mjestima za osobe s invaliditetom, na nogostupima te u pješačkim zonama i to od strane volontera Društva invalida Poreč i Zdravog grada Poreč ali i svih zainteresiranih građana, a realizirati će se i radio emisije na kojima će se građani pozivati na razumijevanje potreba i poštivanje prava sugrađana s invaliditetom.
Zahvaljujemo porečkoj policiji na dosljednosti i suradnji s timovima Grada Poreča, porečkim institucijama i udrugama, na realizaciji dviju akcija pojačanog nadzora parkirališnih mjesta za osobe s invaliditetom u kratkom vremenu (14.5. i 18.6.2013) u skladu s osmišljenim projektom te na spremnosti za daljnju suradnju i timski rad.
I na kraju, postoji jedna pisana oznaka u prometu koju je gotovo svatko nekada ili negdje zamijetio uz parkirna mjesta za osobe s invaliditetom koja glasi: „Ako ste uzeli moje mjesto da li želite uzeti i moj invaliditet?“
Budemo li je imali na umu prilikom svake vožnje gradom, prilikom porečkih ljetnih gužvi, pa i onda kada se jako žurimo sigurno nećemo oduzeti parkirno mjesto označeno za osobe s invaliditetom!
Ako razmišljamo o ljudima oko sebe nećemo oduzeti niti sigurno kretanje gradom starijima, djeci, roditeljima s dječjim kolicima… poštivat ćemo nogostupe i pješačke zone!
Koordinatorica Zdravog grada Poreč
Nataša Basanić Čuš