U Mjesecu borbe protiv ovisnosti intenziviraju se različite aktivnosti kojima pokušavamo skrenuti pažnju na probleme u okruženju. Nastavljajući sa edukativnom ulogom u osmišljavanju ovogodišnjeg programa, organiziran je 7. prosinca 2011.g. Okrugli stol u Obrtničkom domu u Poreču. Na njemu su sudjelovali predstavnici učenika dviju porečkih srednjih škola, Turističko ugostiteljske škole Antona Štifanića i Srednje škole Mate Balota, te interdisciplinaran tim stručnjaka.
Okrugli stol je organiziran u sklopu preventivne kampanje koju je inicirala Policijska uprava istarske županije, a provodi se u četiri grada: Puli, Rovinju, Poreču i Umagu. Osnovni ciljevi te kampanje jesu unaprjeđivanje partnerstva i dijaloga između mladih i odraslih – predstavnika institucija koje se bave problematikom ovisnosti, te osnaživanje mladih dodatnim znanjima. Izabrana grupa učenika je uz koordinaciju psihologinja Vilme Bednar i Petre Andrić, izdvojila niz pitanja o kojima su diskutirali sa eminentnim stručnjacima raznih ustanova. Među njima su tako bili: Helena Mitrović i Velimir Todorović iz Službe za prevenciju ovisnosti i vanbolničko liječenje, Alica Rosić Jakupović i Mile Orešković iz Odsjeka za prevenciju kriminaliteta policijske uprave IŽ, svi iz Pule i iz Poreča predstavnica Centra za socijalnu skrb Ivana Buda Stranić i Goran Terković, načelnik policijske postaje, psihologinje dviju porečkih srednjih škola Vilma Bednar i Petra Andrić te Tihana Mikulčić, socijalna pedagoginja i ujedno predstavnica Grada Poreča.
U uvodnom dijelu Okruglog stola prikazana je prezentacija o Utjecaju droga na ljudski mozak i objašnjeno je zašto nastaje ovisnost. Učenicima je objašnjena neutemeljenost podjele na lake i teške droge, kao i niz predrasuda koje postoje o drogama. Shvatili su da je liječenje ovisnosti dugotrajna borba sa neizvjesnim ishodom. Pri tome je jako važno da ovisnik u liječenju ima podršku obitelji, ali i ustanova u zajednici, za ponovno uključivanje nakon tretmana.
U daljnjem razgovoru sa iskusnim sugovornicima, učenici su dotakli i druge vrste ovisnosti – o internetu, kockanju, klađenju i pijenju. Kritički su se osvrnuli i na dostupnost droge, nepoštivanje zakonskih odredbi za kupnju alkohola i cigareta mlađima od 18. godina, propitujući odgovornost i izostanak nadzora određenih državnih službi. Uvidjeli su složenost problema ovisnosti, teret koji nose pojedine službe i institucije i potrebu da se zajednički djeluje i organizirano pristupa toj problematici. A u tome će i učenici, razvijajući mrežu vršnjačkih edukatora odgovorno dati svoj doprinos.
učenici TUŠ A. Štifanića Poreč