Mjesec borbe protiv ovisnosti (MBO) 2012. u Poreču posvećen je, među ostalim, još intenzivnijem međusektorskom povezivanju lokalnih institucija u cilju smanjenja dostupnosti alkohola djeci i mladima u zajednici. Okrugli stol za stručnjake – Međusektorska suradnja u zajednici u prevenciji ranog pijenja održan je u Zdravom gradu 27.11.2012. Na skupu su sudjelovali predstavnici relevantnih institucija koje se na razne načine bave djecom i mladima i to članovi Povjerenstva Zajedno protiv ovisnosti Grada Poreča, Zdravog grada Poreč, predstavnice porečkih škola, predstavnici Državnog inspektorata i policije, predsjednica Prekršajnog suda u Poreču, predstavnice Centra za socijalnu skrb Poreč te ravnateljica Obiteljskog centra Istarske županije. Tema okruglog stola naglasila je značaj povezivanja stručnjaka različitih profila u cilju smanjenja dostupnosti alkohola djeci i mladima te isticanje značaja poštivanja zakonske regulative o zabrani prodaje i točenja alkoholnih pića maloljetnicima. Glavni izlagači/uvodničari okruglog stola bili su stoga predstavnici MUP-PP Poreč i to policajci Bruna Perkov i Eduard Samac te inspektor Državnog inspektorata u Poreču, g. Mirko Rimanić.
Jedan od zaključaka sastanka je i poziv građanima za suradnju s institucijama, povezivanje i signaliziranje mjesta na kojima su mladi ugroženi, na kojima su u ozbiljnom riziku s obzirom na osobnu sigurnost i zdravlje! Uvodničari okruglog stola bili su predstavnici Policijske postaje Poreč i Državnog inspektorata, a usmjerili su se na vlastite mogućnosti, doprinose i ovlasti u odnosu na suzbijanje dostupnosti i nadzor zakonske regulative u praksi. Naglasili su da iako predstavljaju službe koje uglavnom imaju represivnu ulogu, svojim aktivnostima i pojavnošću mogu djelovati i preventivno pogotovo ako usko surađuju i nastupaju zajedno. Naime, redovitim kontrolama ugostiteljskih i trgovačkih objekata i provjeravanjem poštuju li se zakonske odredbe koje se tiču točenja i prodaje alkoholnih pića mlađima od 18 smanjuje se dostupnost alkohola mladima. Noćne ophodnje na mjestima na kojima se mladi okupljaju u večernjim i noćnim satima i konzumiraju alkohol i opijaju se prije nego uopće dođu u ugostiteljski objekt još su jedan vid kontrole, a ne treba zaboraviti i provjeru poštivanja propisanog radnog vremena objekata. Svi stručnjaci su se na okruglom stolu dotakli pitanja kako, pored povezanog djelovanja stručnih službi, dodatno senzibilizirati javnost i kako ju potaknuti na preuzimanje odgovornosti za pijenje mladih. Naime građani imaju mogućnost, ali i odgovornost, svako kršenje zakonskih odredbi prijaviti policiji ili inspektoratu telefonski ili pisanim putem. Ne prijavljivanjem, distanciranjem od problema, ukoliko ga uočavaju građani, a među njima i roditelji, zapravo podržavaju pijenje mladih.
Stručnjaci Poreča ovim putem pozivaju građane da se povežu s institucijama koje mogu pomoći u nadziranju problema prekomjernog pijenja mladih te da ostvare kontakt s institucijama Državnog inspektorata i policije bez zapreka, kad god smatraju da za to postoji osnova. Na taj način svaki građanin može doprinijeti sigurnijem rastu djece i mladih naše zajednice i postati važna zaštitna karika za mlade u našem gradu. Kontakt s policijom i Državnim inspektoratom može se ostvariti telefonski ili pisanim putem dopisom odnosno web prijavom, anonimno ili uz predočenje svog identiteta. Identitet prijavitelja događanja i za policiju i za inspektorat podliježe obvezi čuvanja profesionalne tajne te ni u kom slučaju neće biti predočen širokoj javnosti.
Građani mogu prijaviti razne probleme koje uočavaju u zajednici od okupljališta za mlade gdje su uočili da su mladi u alkoholiziranom stanju, mjesta na kojima uočavaju da mladi voze u alkoholiziranom stanju, mjesta na kojima uočavaju da se mlađima od 18 godina toče/prodaju alkoholna pića i sl. U učinkovitost prijavljivali kršenje zakonskih odredbi i na taj način postali važna karika u procesu ozdravljenja cijele zajednice.
Službenim osobama je najvažnije da informacija bude točna i što preciznije obrazložena (po mogućnosti u pisanoj formi), da sadrži informacije o mjestu, vremenu događanja (doba dana), koje se osobe tamo okupljaju (može se naznačiti identitet osoba koje se okupljaju ukoliko ih prijavitelj poznaje), naziv objekta u kojemu se maloljetnici okupljaju i konzumiraju alkohol ili im se prodaje alkohol. Više podataka i ponovljeni podaci za ista okupljališta mogu biti od pomoći. Građani imaju pravo zatražiti i povratnu informaciju o učinjenom po prijavu o čemu će biti izvješteni ukoliko su službenim osobama predočili svoj identitet.
Kontakti za prijave građana/institucija
Policijska postaja Poreč
[list style=”orb” color=”orange-lite”]
- nazvati na 192 ili broj postaje Poreč 052/ 533-111
- Građani se mogu obratiti kontakt policajcu na svom području, a popis policajaca mogu naći na stranici www.mup.hr (PU Istarska, PP Poreč)
- poslati poštom na Policijska postaja, Gimnastička ulica, 52440 Poreč
[/list]
Državni inspektorat Ispostave – Odsjeka inspekcijskog nadzora Poreč
[list style=”orb” color=”orange-lite”]
- nazvati na broj Državnog inspektorata, Ispostave Poreč, 052/429-010
- izvršiti online prijavu na stranici: www.inspektorat.hr
- uputiti pisani prigovor/prijavu na adresu: Državni inspektorat, Područna jedinica Rijeka, Ispostava – Odsjek inspekcijskog nadzora Poreč, 52440 Poreč, Mate Vlašića 20
[/list]