U Mjesecu borbe protiv ovisnosti u Turističko ugostiteljskoj školi Antona Štifanića Poreč među brojnim aktivnostima u četvrtak, 06.12.2012. održan je okrugli stol na temu „Izazovi odrastanja“ usmjeren stručnjacima i roditeljima. Školska psihologinja Vilma Bednar osmislila je okrugli stol koji je imao cilj povezati roditelje i stručnjake kako bi zajedno razgovarali o rizičnim čimbenicima u odrastanju i mjerama zaštite djece i mladih. Prisutni stručnjaci bili su psiholozi Službe za prevenciju i izvanbolničko liječenje bolesti ovisnosti i zaštitu mentalnog zdravlja iz Pule, Helena Mitrović i Velimir Todorović, voditelj Odsjeka za suzbijanje kriminaliteta droga MUP-a Mile Orešković, također iz Pule, psihoterapeutkinja Zdravog grada Poreč, Sandra Milotti Ašpan te psihologinja Centra za socijalnu skrb Poreč, Magda Kalčić Ivičić.
Skup je otvorila ravnateljica škole pozdravljajući prisutne roditelje i stručnjake, nakon čega je moderatorica okruglog stola, psihologinja Vilma Bednar, dala kratki uvod u film “Ekvinocij” koji su osmislili i snimili učenici TUŠ A. Štifanić u suradnji s udrugom U.M. S.A.V.E.. U filmu učenici govore o problemu različitih vrsta ovisnosti koristeći pritom simbole kao što je bačva, koja simbolizira prazninu u ljudima koju pojedinci pokušavaju ispuniti korištenjem raznih sredstava ovisnosti. Filmom su učenici željeli potaknuti mlade na promišljanje i kritičan odnos prema iskušenjima kojima su izloženi. Sudionici su pohvalili film zbog originalnosti, korištenih simbola te posebno zbog toga što su mladima poruku prenijeli sami mladi, njihovi vršnjaci, kolege, prijatelji. Redatelj Mladen Đaković naglasio je da je film izazvao odlične reakcije publike i kada je premijerno prikazan ostalim učenicima škole.
Nakon filma uslijedilo je predavanje psihologa Velimira Todorovića na temu uloge obitelji u zaštiti mentalnog zdravlja djece i mladeži. Govorio je o ovisnosti kao samomedikaciji, odnosno o tome da mladi često uzimaju sredstva ovisnosti kako bi promijenili svoje neugodno emocionalno stanje. Uz definiciju mentalnog zdravlja naglasio je da bi i tom vidu zdravlja trebalo od malena pridavati istu važnost kao i somatskom zdravlju kako bi se prevenirala pojava psihijatrijskih poremećaja u kasnijoj dobi. Mentalno zdravlje djece i mladih može se zaštititi od najranijih dana razvijanjem roditeljskih kompetencija te učenjem djece kako se što bolje nositi sa životom. U prezentaciji je prikazao rizične čimbenike iz obiteljskog okruženja koji kod djece mogu utjecati na kasniji razvoj psihičkih poremećaja, a neki od njih su prestroga disciplina, hladnoća majke, hostilnost, zlostavljanje i sl. Osobine djece koje upućuju na buduće probleme njih samih su izražena agresivnost, mučenje životinja, sniženo samopoštovanje i sl. G. Todorović je na kraju prisutnim stručnjacima i roditeljima savjetovao da ako kod djeteta primijete neke poteškoće, s njime treba otvoreno razgovarati o tome i pružiti mu emocionalnu podršku te otići na obiteljsko savjetovanje ako obitelj ili vršnjaci ne mogu sami pomoći djetetu. Naglasio je da su rane intervencije vrlo važne, kao i to da se uz dijete u tretman obavezno uključuje i obitelj jer inače intervencija neće imati učinka.
Voditelj Odsjeka za suzbijanje kriminaliteta droga, g. Mile Orešković, sudionicima je iznio neke statističke podatke o drogama i njihovoj konzumaciji te naglasio da se životna dob prve konzumacije lakih droga sa 18 godina snizila na 14. Osim toga, poručio je sudionicima da se policija zalaže za stvaranje društva u kojem će stav prema drogama biti a priori negativan, a tolerancija nulta.
Izlaganja stručnjaka potakla su raspravu u kojoj su roditelji pokazali potrebu za dodatnim informacijama o tome kako što bolje odgajati svoje dijete u današnje vrijeme u kojem su različita sredstva ovisnosti prisutna i dostupna u sve većoj mjeri. Stručnjaci su naglasili da je najvažnije razgovarati s djecom kako bi se razvio što bolji odnos, kao i to da odgoj počinje puno prije adolescencije te da djeci od malena treba postaviti jasne granice i kod njih razvijati kritičnost mišljenja. Dvosatni okrugli stol s raspravom u koju su se uključili skoro svi prisutni završio je kratkom prezentacijom psihologinje Vilme Bednar na temu odgoja, koja je poslužila kao podsjetnik roditeljima kako odgajati djecu adolescentske dobi te kao kratak sažetak prethodne živopisne rasprave.
Marina Banko
psihologinja Zdravog grada