Današnje je društvo puno ovisnosti. Kažemo da se društvo razvija, a umjesto da se ovisnosti smanje, one se povećavaju, kako vrste, tako broj ovisnika. Nešto o tom fenomenu govorio je i prof. dr. Slavko Sakoman, koji je gostovao u našoj školi. Predavanje o ovisnostima održao je u petak, 26. studenog, drugi školski sat, tj. u 8,50h.
U uvodnoj je riječi školska psihologinja, Petra Andrić, predstavila uvaženog profesora. U svom jednosatnom predavanju dr. Sakoman objasnio je kako i zašto dolazi, odnosno ne dolazi do ovisnosti. Iako po statistici happy indexa, tj. postotka usrećenosti naroda, stojimo vrlo dobro, dapače, bolje od nekih visokorazvijenih država, veliki je postotak onih koji uživaju droge. Nažalost, Istarska županija prva je po broju ovisnika u usporedbi s brojem stanovništva, što je iznimno poražavajući podatak. Predavač je od publike pokušao doznati radi li se dovoljno na prevenciji i sprječavanju dilanja te je došao do saznanja da ima dovoljno onih koji na tome rade, ali su nisko efikasni ili potpuno neefikasni.
Naglasio je da postoje četiri skupine ljudi koji se susreću s drogama; oni koji ih odmah odbiju, oni koji razmišljaju, ali ipak odbiju, oni koji razmišljaju, ali prime, te oni koji, nažalost, odmah bez razmišljanja, prime drogu. U većini slučajeva razlog neuzimanja opojnih sredstava je strah, od roditelja ili od ovisnosti, te savjest, koja postoji u svakom ljudskom biću i stvara se pri odgoju, usađivanjem popisa moralnih, odnosno nemoralnih vrijednosti. Predavanje je zaključio objašnjenjem da su upravo lake droge, poput marihuane, koje se često smatraju bezopasnima, one koje dovode do teških ovisnosti, jer se apstinencijska kriza javlja tek nakon 10 ili više dana te se stvara privid neovisnosti, dok je ustvari to ovisnost.
Neki od učenika koji su prisustvovali predavanju nisu bili zainteresirani. Bilo bi mnogo bolje kada bi se takva predavanja organizirala za učenike koji hoće i mogu pratiti jer je tema i način predavanja bio vrlo interesantan.
Tea Radović, SŠ Mate Balote Poreč