U Poreču je treću godinu organiziran kamp Dječjeg filmskog stvaralaštva u funkciji javnog zdravstva u sklopu Motovunske ljetne škole zdravlja. U razdoblju od 1. do 5.7. u Poreču su boravila djeca iz čitave Hrvatske i porečka djeca, a voditelji radionica bili su profesori iz RH te profesionalci-volonteri Hrvatskog filmskog saveza.
Sve radionice odvijale su se u Zdravom gradu Poreč koji je uz Hrvatsku mrežu zdravih gradova i Istarsku županiju suorganizator dijela Motovunske škole zdravlja. Na završnoj projekciji Dječjeg filmskog kampa prisutne je pozdravila Tihana Mikulčić u ime koordinatorice Zdravog grada Poreč Nataše Basanić Čuš te se zahvalila Osnovnoj Školi Poreč i Društvu naša djeca Poreč koji su se uključili u organizaciju izborom porečke djece koja imaju posebne sklonosti i interese za filmsko stvaralaštvo i izričaj. Posebno je zahvalila voditelju, idejnom začetniku projekta, novinaru Dušku Popoviću te najavila predstavljanje lokalnog filma koji je snimljen u proteklih godinu dana u Poreču, naziva “Rasplesani razredi”. Film prikazuje autorski preventivni projekt nastao u Poreču u kojem se učenike 7. razreda osnovne i 2. razreda srednje škole generacijski kroz 12 susreta uči vještinama plesa.
Uz plesne radione, stručna služba OŠ Poreč organizira i dodatne radionice te se zajedno radi na socijalizaciji djece kroz ples, uči ih se jednoj važnoj životnoj vještini za kvalitetno provođenje slobodnog vremena, toleranciji različitosti, a istovremeno i socijalnim vještinama, suradnji, potiče se povezanost u razredima te im se jača samopouzdanje. Film, kao i cijeli projekt Rasplesani razredi, nastao je suradnjom Zdravog grada Poreč, OŠ Poreč te Povjerenstva zajedno protiv ovisnosti grada Poreča. Osim ovog porečkog filma, u prvom su dijelu projekcije prikazani i filmovi pobjednici prošlogodišnjeg susreta Dječje filmsko i video stvaralaštvo u funkciji javnog zdravstva u Zadru. Prikazani su različiti kratki filmovi, od animiranih do dokumentarnih, koje su osmislili i realizirali učenici osnovnih škola iz Zaprešića, Samobora, Kraljevice, Šibenika, Koprivnice, Šenkovca i Zagreba. Filmovi su se bavili različitim temama, kao što su smanjenje stresa u osnovnim školama, suradnja, uvažavanje manjinskih kultura i običaja, korištenje obnovljivih izvora energije, pomaganje djeci u Africi i sl. Zajednički naglasak svih filmova bio na uvažavanju različitosti te na značaju učenja i znanja u svakodnevnom životu i za budućnost čovječanstva.
U drugom su dijelu projekcije prikazani kratki filmski uradci koje su u samo nekoliko dana u potpunosti osmislili i ostvarili učenici polaznici petog Dječjeg filmskog kampa u Poreču u prostorima Zdravog grada. Radionica igranog filma je predstavila svoj kratki film “Pitaj ili čitaj”, radionica dokumentarnog filma prikazala je svoj film “28.”, dok su članovi radionice za glumu svoj rad prikazali prezentacijom sa slikama te su kratko odglumili dijelove iz priča koje su sami dramatizirali i u cijelosti izveli na pozornici tijekom trajanja kampa.
Na kraju je Duško Popović zahvalio domaćinu, Zdravom gradu Poreč i svim sudionicima na uloženom trudu i radu te odličnoj organizaciji. Osim toga, zahvalio je i Hrvatskoj mreži zdravih gradova, Hrvatskom filmskom savezu te pokrovitelju projekta Školi narodnog zdravlja Andrija Štampar. Također je izrazio zadovoljstvo što se već treću godinu za redom ovaj dječji filmski kamp odvija u Poreču čime se nada da će pomoći u pokretanju kontinuiranog filmskog stvaralaštva u gradu i izvan ovih nekoliko dana u godini te je prisutne pozdravio i izrazio želju da se približno u isto vrijeme, iako možda ne u istom sastavu, sastanu i sljedeće godine u Poreču.